Babiogórskie ścieżki

Są takie miejsca, do których chcielibyśmy wracać tak często jak to tylko możliwe. Pozwalają nam oderwać się od codziennych obowiązków, zachwycają pięknem otaczającej przyrody i wywołują w nas bardzo pozytywne uczucia. Do grona tych miejsc z pewnością można również zaliczyć babiogórskie zakątki, do których już niedługo będzie można dotrzeć zupełnie nowymi ścieżkami.

Niezwykłe miejsca, otoczone malowniczymi krajobrazami i wypełnione piękną przyrodą wymagają naszej szczególnej troski. Wszystko po to, aby każde kolejne odwiedziny na danym terenie mogły wiązać się z równie niezapomnianymi przeżyciami jak poprzednim razem. Nic zatem dziwnego, że u stóp tajemniczej, ale i również niezmiernie intrygującej Babiej Góry trwają prace na rzecz projektu „Babiogórskie Ścieżki”, dzięki któremu możliwe będzie jeszcze lepsze poznawanie tego terenu, ale i dbanie o jego najważniejsze walory.

Projekt sposobem na ochronę środowiska

Ministerstwo Środowiska doceniło starania przedstawicieli gminy Zawoja, którzy postanowili starać się dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 po to, aby chronić unikatowe walory Babiogórskiego Parku Narodowego. Dofinansowanie w tym projekcie to blisko 2,2 mln złotych.

Rekreacja…

Dzięki tym środkom możliwe będzie takie zagospodarowanie miejsca, które pozwoli na ochronę przyrody, ale i będzie odpowiednie dla miłośników babiogórskiego piękna, którzy przybywają do Zawoi. Dofinansowanie pozwoli przede wszystkim na utworzenie kompleksu rekreacyjno-edukacyjnego Strefa Aktywnego Wypoczynku. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że zarówno mieszkańcy okolicznych miejscowości jak i turyści będą mogli spędzać swój wolny czas m.in. na zupełnie nowym placu zabaw. W ramach projektu „Babiogórskie Ścieżki” wyremontowana będzie również wiata połączona z niewielką sceną, którą znaleźć można w Zawoi Czatoży. 

Fanom pięknych widoków z pewnością spodoba się również pomysł antresoli z punktem obserwacyjnym, z którego roztaczać się będzie widok na Królową Beskidów, a więc Babią Górę. W dokładnych obserwacjach terenu pomoże również specjalna lornetka, którą zastaną tam turyści.

…i edukacja

Ten pomysł ma również wydźwięk edukacyjny. Jego inicjatorzy pomyśleli bowiem o tym, aby poza założeniem ścieżki łączącej Małe Widełki z Czatożą i zapewnieniem całościowej infrastruktury pozwalającej na bezpieczne korzystanie, wydzielić także fragment lasu wyłącznie do celów edukacyjnych. Dzięki temu najmłodsi, ale i ciekawi babiogórskiej przyrody dorośli będą mogli lepiej poznać moc procesów zachodzących w środowisku. Wszystko to za sprawą infrastruktury edukacyjnej, która przybliży nas do świata roślin, zwierząt oraz babiogórskich wzniesień.

Dotychczasowe widoki z pewnością nadal będą zachwycać turystów. Już niedługo będą oni mogli jednak dodatkowo zagłębić się w magię otaczającej ich przyrody i dać się wciągnąć do świata niezwykłej przyrody, która wzajemnie przenika się na zboczach i u stóp Babiej Góry.

Więcej na stronie https://babiogorskiesciezki.pl/